Purifi PTT6.5X08-NFA-01 6.5" Extended Stroke Woofer - 8 ohm
Overview
Spec Sheet PDF
X= extended stroke
- Negligible Force Factor Modulation and Surround Radiation Distortion
- Low Magnetic Hysteresis Distortion
- “Real” long-stroke performance: distortion remains low over full excursion
- Uncompromised midrange performance
- Designed and Manufactured in Denmark
Matching passive radiator: Purifi Audio PTT6.5PR 6.5" Passive Radiator
Link to independent review w/ Klippel test here.
The Purifi Audio PTT6.5X08-NFA-01 6.5" Woofer - 8 ohm is a 6.5” driver that truly cracks the long-stroke code. PURIFI’s research has identified the parameters that have so far prevented long stroke drivers from breaking through in truly high performance audio. The distortion of the acoustic output of a driver is a combination of several separate distortion mechanisms in the motor, cone and suspension. When testing a complete driver with sine waves, a situation often arises where a small tweak seemingly improves harmonic distortion (HD) by letting two mechanisms counteract each other. This always leads to a clear worsening of intermodulation distortion (IMD) that becomes obvious when testing the unit with a more complex signal. This is why traditional HD tests fail to predict subjective sound quality.
.20 -.30 cf sealed for an F3 of 87Hz, F6 of 59Hz, F10 of 41Hz
.40 cf with a 2” dia. x 8” long port for an F3 of 44Hz
.50 cf with a 2” dia. x 7” long port for an F3 of 41Hz
.60 cf with a 2” dia. x 7” long port for an F3 of 38Hz
.70 cf with a 2” dia. x 7” long port for an F3 of 35Hz
.80 cf with a 2” dia. x 8” long port for an F3 of 33Hz
Quick Connect Size:
QC205-R Red Quick Connect 0.205 inch
QC110-B Black Quick Connect 0.11 inch