SB Acoustics SB23MFCL45-4, 8" Polypropylene Cone Sub Woofer - 4 ohm
Price:
The selected item is out of stock, please select a different item or combination
Overview
SB Acoustics SB23MFCL45-4 8" Polypropylene Cone Subwoofer -234mm- 4 ohm
Spec Sheet PDF
Low Q, good for small to medium vented box (see below). 12mm xmax!
- Long stroke design
- Linear high stability suspension
- Low damping rubber surround
- Long copper voice coil
- Non-conducting reinforced fibre glass coil former
- Very stiff mineral filled Polypropylene cone
- Vented cast aluminium chassis
- Large vented motor system
- Long life silver lead wires
- Optimized for smaller enclosures
Box recommendations:
Sealed box of 0.4 to 0.5 cubic feet for F3 of 65Hz. You would need to use a bass boost or DSP to push the driver into lower frequencies. The F6 is 45Hz and F10 is 35Hz.
Vented box of 0.8 to 1.0 cubic feet with a 2" port by 8" long for F3 of 35 to 32Hz.
Excellent for music!
Reviewed by shrub0 on 06/14/2022
I have tried matching up many subwoofers to a pair of 4" full range satellite speakers. The list includes 8" Dayton RSS HO and HF and a 10" Peerless XXLS. I prefer the sound of this SB over the rest. It really does the range of 50-100 hz right. Other subwoofers sound strained above 80hz and may do better under 40hz, but for music listening this SB is best.
Brilliant for desktop Setup
Reviewed by kernisme on 01/08/2021
Build a 13" cube out of 3/4" birch ply lined with a single layer of 3" rockwool insulation. Paired this with a 10" Dayton Audio Reference Series passive radiator and a Dayton Audio 250w DSP plate amp. I ran 2 weights on the radiator which gave box of about a tuning of 26Hz. Model showed an F3 of 43Hz and an F6 of 27Hz. With DSP in the plate amp and a 80Hz HPF I was able to get an in room response of 26HZ - 90Hz +/- 3db.